Távoktatás - SZTE Sportközpont

2020.03.24. | Kategória: Hírek, információk
Távoktatás - SZTE Sportközpont

Tisztelt Hallgatók!

Az új koronavírus okozta fertőzés terjedésének megelőzése érdekében és az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó humánjárvány megelőzése, illetve következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében elrendelt veszélyhelyzet során teendő intézkedésekről szóló 41/2020. (III. 11.) Korm. rendeletre (a továbbiakban: Rendelet) is figyelemmel az SZTE távoktatásra áll át!

Az SZTE Sportközpont minden segítséget megad, hogy a hallgatók a kritérium testnevelés tárgyat is teljesíteni tudják!

Ehhez különböző végrehajtandó feladatokat biztosítunk a Coospacen. Ezek a gyakorlatok eszköz nélkül végezhetők, otthoni körülmények között is.
Önellenőrzéses rendszerben kell elvégezni a feladatot, amiről űrlapban kell beszámolni!

A helyzet nem egyszerű, de kérjük együttműködésüket!

SZTE Sportközpont

Dear Students!

To prevent the spread of the new coronavirus infection and subject to the decision of the Hungarian Government on the measures to be taken during the state of danger declared for the prevention of the human epidemic endangering life and property and causing massive disease outbreaks, for the elimination of its consequences, and for the protection of the health and lives of Hungarian citizens / Government Decree 41/2020 (11 March)/, the SZTE will switch to distance education.

The SZTE Sport Centre gives all necessary assistance that students need to succesfully complete their obligatory (already enrolled) Physical Education subject.

To do this, we provide a variety of tasks to be performed in the CooSpace system. These exercises can be done without any special equipment at home. The home workouts must be done in a self-check system, which must be reported in a form through CooSpace.

The situation now is not easy, we need your cooperation to work together efficiently! And don’t forget, TOGETHER WE ARE STRONGER!

The Team of the SZTE Sport Centre